Egyes becslések szerint a falopások által okozott kár a helyreállítási költséggel együtt megközelíti az éves nemzeti agrártámogatás teljes összegét; akár százmilliárdokban lehet mérni a károkat - mondta Karsai Péter keddi sajtótájékoztatóján.
Az MDF megyei szervezetei kapcsolatot keresnek a károsultakkal, az önkormányzatokkal, a polgárőrökkel és a rendőrséggel, hogy tapasztalataik beépíthetők legyenek a törvénytervezetbe.
Az országgyűlési képviselő kérdésre válaszolva közölte, hogy még a tavaszi ülésszak során szeretnék benyújtani törvénytervezetüket, amelynek kidolgozását megelőzi az érintettekkel való egyeztetés.
A törvénytervezetbe valószínűleg bekerül az a korábbi javaslatuk is, hogy a fával tüzelő rászorulók is állami támogatást kapjanak, ha bemutatják a vásárlásról szóló számlát - mondta Karsai Péter, aki szerint ez is visszaszoríthatná a falopások mértékét.
Az MDF látja a fától az erdőt
A Magyar Demokrata Fórum – az érintettek bevonásával – olyan komplex joganyagot terjeszt az országgyűlés elé, amely kötelezi az államot a falopások, az erdő- és mezőségi kártételek elleni hatékonyabb fellépésre és támogatja a gazdák önsegítő képességét, amellyel képesek lesznek megvédeni munkájuk eredményét.
A WWF (World Wide Found for Nature) tavalyi kormánybarométerében először értékelte hazánk illegális fakitermeléssel kapcsolatos tevékenységét és azt „nem megfelelő”-nek minősítette. Erre a minősítésre azzal is rászolgálhattunk, hogy a hivatalos adatok szerint is csak 20-25 százalék a felderítési arány.
Az MDF az elmúlt években számos alkalommal szót emelt az erdőn-mezőn, vizeinkben állandósult lopássorozat ellen. Erdők tűnnek el, halak vadak, termény, gépek, műszaki létesítmény, épület fogy, pusztul, a gazdák, a vidéki társadalom hatalmas kárát okozva.
Pontos szám az okozott kárról nincs, azonban egyes becslések szerint a helyreállítási költséggel számolt kárösszeg elérheti az éves nemzeti agrártámogatás majdnem teljes összegét.
Így felvetődhet a kérdés: végül is kiket támogatunk?
Az utóbbi három évben tucatnyi javaslatot tettünk a nyilvántartásra, a károk számbavételére, megelőzésére, a probléma-kör kezelésére.
Ezeket a javaslatokat a hatalom, a kormányzó többség unott egyhangúsággal szavazta le, utasította el, vagy megszólított képviselőjük semmitmondó választ adott reá. A fásult, vagy éppen ingerültebbé váló társadalom pedig egyre többször rossz válaszokat ad. Nem járható út az sem, ha félkatonai alakulatok szerveződnek „rendcsinálási” szándékkal, mint ahogy az sem, ha rálegyintünk a növekvő gondokra.
A Magyar Demokrata Fórum törvényes megoldást keres. Ezért olyan törvényjavaslat benyújtását tervezzük, melynek keretei között a vidéki társadalom képes lesz eredményesen megvédeni munkája eszközeit és gyümölcsét. Azért, hogy megoldások életszerűek és végrehajthatók legyenek, megyei szervezeteink kapcsolatot keresnek a károsultakkal, az önkormányzatokkal, a polgárőrökkel, hogy tapasztalataik beépíthetőek legyenek a törvénytervezetbe.
Abban bízunk, hogy az ily módon várhatóan társadalmi összefogást felmutató törvényjavaslatot a napjainkban is új tapasztalatokkal „gazdagodó” kormányzó többség már nem a megszokott elutasítással fogadja.
Forrás: mdf.hu